Celý článok nájdete v Balanse č.3/2022.

Sú rôzne metódy, ktorými si môže každý z nás umocniť svoj pocit šťastia a vyvolať si ho všade a kedykoľvek.


Rituál vďačnosti
Sedem písmen tvorí skutočne kúzelné slovíčko –  „ďakujem“. Obracia vašu pozornosť na pozitívne stránky života a vytvára pekné spomienky. Vedci zaoberajúci sa pocitom šťastia odporúčajú jednoduchý trik. Myslite každý deň niekoľko minút na všetky príjemné veci, ktoré ste počas dňa prežili. Zvyknite si takto v mysli prejsť večer celý svoj deň v posteli pred spaním. Tento spomienkový rituál spoľahlivo prispieva k pocitu spokojnosti.
 

Dobro sa vypláca
Psychológovia sa zhodujú na jednej veci – ten, kto sa snaží tešiť druhých, bude sám šťastný. Čo by ste napríklad povedali jednému dobrému skutku týždenne? Nie je to tak veľa, skúste to. Dajte si napríklad predsavzatie, že každý štvrtok urobíte päť vecí pre ostatných, a môžu to byť pokojne aj drobnosti. Prinesiete kolegyni kávu, huslistovi na ulici dáte pár drobných do puzdra, staršej dáme pomôžete pri nastupovaní do autobusu, matku s dvomi malými deťmi pustíte pred seba v rade pri pokladni alebo čerstvo rozvedenú nešťastnú kamarátku objímete a uistíte ju, že ste tu len pre ňu.
 

Fyzická aktivita zlepší náladu
Tanec, joga, aerobik, turistika, čokoľvek, čo robíte so skupinou ľudí: Keď sa viac ľudí synchronizovane pohybuje, vyplavuje sa viac hormónov šťastia, ako keď športujete sami.
Pružná chôdza: Šťastní ľudia chodia uvoľnenejšie a ladne sa pohupujú. Funguje to však aj naopak – pri ľahkej chôdzi s dlhými krokmi sa cítite šťastnejší, než keď sa unavene šuchtáte. Sledujte, ako sa prirodzene pohybujete, keď niekam kráčate. Skúste pridať do kroku, zvýraznite pohyb rúk a usmejte sa, hneď vám bude lepšie.
Slnko v duši: Užívajte si prichádzajúce jarné počasie, svit slnka, ktoré už zase začína hriať. Vaša hlava a telo na to prirodzene reagujú pocitmi šťastia, preto nezostávajte počas krásny dní zavretí doma, ale vyberte sa aspoň na dvadsaťminútovú prechádzku.


Odhaľte svoj skrytý talent
Či už maľujete, niečo vytvárate, šijete alebo pletiete – vďaka kreatívnym činnostiam ste šťastnejší. Spomeňte si, aké ste mávali koníčky. Čo vás kedysi bavilo? A nechcete sa k tomu vrátiť? Ak ste presvedčení, že nemáte talent, vyskúšajte na začiatok relaxačné maľovanky, maľovanie podľa čísel, intuitívny tanec či intuitívne písanie a možno vás to tak "chytí, že sa konečne pustíte do vlastnej tvorby.

Jedlo na radosť
Niektoré potraviny dokážu vykúzliť pocit šťastia. Patrí k nim ostré korenie, ako je čili, karí korenie alebo paprika. Obsahujú totiž kapsaicín, ktorý vyvoláva ľahké podráždenie jazyka. A to je pre vaše telo signálom na vyplavovanie endorfínov. Tiež sa osvedčujú sacharidy v kombinácii s aminokyselinou tryptofánom, z ktorých organizmus vytvára hormón šťastia serotonín. Skutočnou zárukou pocitu šťastia sú napríklad cestoviny s parmezánom. A nesklamú ani datle alebo banány.

Čas na priateľov
Spoločne sa smiať, rozprávať sa, športovať, variť – mnoho štúdií prichádza stále k rovnakému záveru: s priateľmi, rodinou a známymi sa cítite šťastní. Robíte teda dobre, keď udržujete sociálne kontakty. Pritom platí, že čím širší je okruh vašich priateľov a známych, tým spokojnejšie môžete žiť. Tak hneď vezmite telefón a dohodnite si schôdzku s kamarátkou.

Poriadok v duši
Prečo má zmysel si napríklad každé ráno ustlať? Pretože potom začínate deň bez väčších starostí. Aj menšie upratovanie signalizuje vášmu mozgu, že je všetko v poriadku. Cítite sa potom silní a spokojní. Ak máte domov preplnený vecami, môže byť, že aj v hlave máte pretlak zbytočných myšlienok. Čo tak trochu odľahčiť svoj domov, uvoľniť priestor? Uvidíte, že vaša duša sa nadýchne radosťou a myšlienky sa postupne upracú tiež.
 

Potrava pre mozog
Mozog miluje ťažké úlohy a výzvy. Urobte si pravidelne čas na rôzne hádanky, sudoku, krížovky či osemsmerovky alebo iné úlohy. Poznáte tú radosť, keď konečne vylúštite krížovku či dokončíte sudoku?
 

Koniec porovnávania
Keď sa porovnávate s druhými, ste z toho len frustrovaní. Koniec koncov, vždy sa nájde niekto, kto je ešte krajší, bohatší, vtipnejší, múdrejší alebo obľúbenejší. Experti namiesto toho radia, aby ste sa radšej sami seba opýtali: „Čo mám ja, čo druhí nemajú?“ Potom budete vďační a šťastní!
 

Fotenie všetkého krásneho
Inšpirácia na víkend: vyrazte na prechádzku s fotoaparátom alebo mobilom a zamerajte sa na všetko krásne. Foťte detaily, celky, čokoľvek, čo vás osloví. zamerajte sa na to, čo je pre vás krásne – môžu to byť aj farby, textúry alebo tváre vašich detí. Budete prekvapení, koľko vás obklopuje malých zázrakov, nad ktorými užasnete alebo sa pri nich usmejete. Okrem toho si tak dlhodobo trénujete optimistický pohľad na život.
 

Uľavujúce vydýchnutie
Úľava je pocit, ktorý si veľmi často môžete vedome vychutnať. Keď niečo zvládnete, vyriešite problém a hlasno poviete „uff“, v budúcnosti sa s takými výzvami lepšie vysporiadate. Keď tento „uff-efekt“ intenzívne prežijete, posilní sa vaše sebavedomie. A budete zakaždým o kúsok optimistickejší.
 

Odvaha na nové veci
Či už ide o novú reštauráciu, cestu do novej destinácie alebo neobvyklý druh športu – ľudia, ktorí sú skutočne šťastní, majú odvahu občas opustiť svoju komfortnú zónu a vyskúšať niečo nové. Preto psychológovia tiež radia: Minimálne raz mesačne niečo risknite – nezáleží na tom, o aké veľké riziko ide. S každým dobrodružstvom, ktoré podniknete, budete preukázateľne šťastnejší.
 

Malý návod na šťastie na každý deň
Trvá to iba sekundu, je to jednoduché a funguje to všade, napríklad aj v autobuse, v obchode alebo vo výťahu: na niekoho sa milo usmejte. Stavte sa, že vám úsmev vráti. Potom vám toto malé ústretové gesto prinesie dokonca dvojnásobný pocit šťastia. Už pri zdvíhaní ústnych kútikov totiž dávate mozgu signál, že má vyplaviť hormóny šťastia. Darovať úsmev nič nestojí, zato vám to veľa prinesie.
 

Chlpaté klbká šťastia
Kto má štvornohého maznáčika, môže sa každý deň presvedčiť, aký pocit šťastia vyvolávajú domáce zvieratá. Každučký deň vám prejavujú bezpodmienečnú lásku.  Hladením domáceho maznáčika sa okamžite zbavujete stresu. Čo však robiť, keď žiadne zviera nemáte? V tom prípade sa postarajte o kamarátkinu mačku, keď odíde na dovolenku, alebo o zvieratá v útulku, napríklad môžete niektorého psíka pravidelne venčiť. Ak máte rešpekt pred adoptovaním si nejakého zvieratka, pretože ste sa ešte nikdy o žiadne nestarali, zoberte si psíka alebo mačičku, ktorá potrebuje pomoc, do dočasnej opatery, kým sa pre ne nenájde nový majiteľ. A možno vás toľká láska a vďačnosť od takéto zvieratka tak chytí za srdce, že vlastne zistíte, že ste mu už našli ten najlepší a najmilujúcejší domov – u vás. Na svete je veľmi veľa zvieratiek, ktoré potrebujú pomoc a odplatia sa vám za ňu oddanou a bezpodmienečnou láskou, stačí vyhľadať útulky, združenia či „dočaskárov“. Verte, že rozhodnutie adoptovať si zvieratko nikdy neoľutujete.