Čakru si môžete predstaviť ako disk/kruh neustále sa točiacej energie. Ak niečo nefunguje tak, ako sa má, tok energie neprúdi, alebo je pomalší, je potrebné čakru vyladiť. Čakry sú obrazne povedané ochrankou pre konkrétnu líniu nášho organizmu. Sú navzájom previazané a spolupracujú. Dodávajú si energiu podobne ako stromy. Telo nám dáva znamenia, napríklad bolesť hlavy, chrbta, keď je niektorá z nich oslabená. Prestavíme vám bližšie všetkých sedem. Tieto energetické centrá sa dajú nabiť rôznymi spôsobmi – farbou, hudbou, vôňou, dotykom aj minerálmi. Poradíme, ako si ich môžete vyladiť.

1.Koreňová čakra MULADHARA

Nachádza sa na kostrčovom pletenci. Súvisí so zakorenením sa, prijatím samého seba. Taktiež s bohatstvom a hojnosťou zeme, neistotou, zodpovednosťou, s peniazmi a s pocitom neprijatia svojho života.
Kameň: jaspis červenohnedý, jaspis červený, koral, gagát, šungit,
Vôňa: klinček, kardamóm, céder, santal
Farba: červená, hnedá, čierna
Zmysel: čuch
Nedostatok energie v 1. čakre: Ste oddelený od seba. To znamená, že priveľa rozmýšľate, nedokážete zrealizovať vaše myšlienky. Bojíte sa „žiť“. Máte problémy sa usadiť. Máte nedostatok vo finančnej oblasti. S prvou čakrou súvisia slabé hranice. Nedokážete povedať NIE. V živote vám chýba cieľ. Len sa tak svetom potulujete.
Prebytok energie v koreňovej čakre: máte tendenciu sa prejedať, ste unavený, trpíte nadváhou. A taktiež máte strach zo zmeny. Žijete v neistote a všade vôkol hľadáte niečo, čo by vám poskytlo pocit istoty.
Ako ju podporiť: jesť koreňovú zeleninu, zemské čaje, cvičenie odporúčame najmä posilňovanie dolných končatín (drepy,beh, jogová pozícia strom).
Náramok 1. koreňovej čakry objednáte tu.

 

2. Sakrálna čakra SWADHISTHANA

Nachádza sa v podbrušku. Je sídlom emócií, najmä strachu. Súvisí s dôverou a ženskou/mužskou energiou.
Kameň: karneol, hnedá záhneda    
Vôňa: jalovec, grep, aníz, zázvor, šalvia myrha
Farba: oranžová
Zmysel: chuť
Nedostatok energie v 2. čakre: Pri nedostatku energie je človek závislý napr. na čokoláde, cigaretách...  Chýba mu radosť, šťava, chuť žiť. Všetkého sa bojí, nemá hranice. Človek v týchto energiách často prijíma štatút obete. Vtedy je potrebné takéhoto jedinca vytiahnuť z jeho komfortnej zóny. To znamená, že ho nenásilne postrčiť iným smerom, urobiť veci inak, ako je „obeť“ zvyknutá. Takýto človek pociťuje nespravodlivosť, nedostatok lásky, a preto ju hľadá všade navôkol, len nie v sebe.
Prebytok energie: Takýto človek sa stáva emočným upírom. Saje energiu, môže tiež byť závislý na sexe. Časté sú sklony k manipulatívnemu správaniu, snaha všetko kontrolovať.
Ako ju podporiť: Odporúčame kúpele chodidiel v morskej soli (nohy do lavóra, 3 – 4 PL soli do teplej vody na 15 minút). Jesť teplé jedlá aj nápoje, sušené ovocie, vlašské a kešu oriešky. Rozprúdeniu energie v tejto oblasti napomôže viac hýbať panvou, bokmi, vyskúšajte napríklad tanec.
Náramok 2. sakrálnej čakry objednáte tu. 
 

3. Solar plexus MANIPURA

Čakra, ktorú nájdete nad pupkom. V jej línii sídli ego, životná sila, avšak aj vnútorný hnev. Človek s oslabenou treťou čakrou je agresívny, pasívny k životu, chýba mu vôľa, potláča vlastné pocity. Má v sebe mnoho nevypovedaných slov, nahromadených emócií.
Kameň: citrín, slnečný kameň   
Vôňa: baza, harmanček, bergamot, jalovec, grep, myrha
Farba: žltá
Zmysel: zrak
Nedostatok energie v 3. čakre: Pri nedostatku energie v tretej čakre vidíte človeka s nízkou sebaúctou, vystrašeného, pasívneho. Chýba mu vôľa žiť. Je slabý, vyčerpaný. Časté je vyhorenie, strata ohňa. Tým nastáva problém s trávením, pretože organizmus stratil tráviaci oheň.
Prebytok energie: Pri prebytku energie tretej čakry je naopak človek až hyperaktívny, veľmi rýchlo rozpráva. Má tendenciu byť agresívny a všetkých kontrolovať. Snaží sa byť dominantný nad ostatnými, pije priveľa kávy.
Ako ju podporiť: nabíjanie sa na slnku, cviky na brušné svaly, dýchanie do brucha, zbavenie sa hnevov (zoberte balónik, nafukujte doň všetky hnevlivé slová, čo vo vás víria dlho, na záver puknite alebo pustite).
Náramok 3. čakry solar plexus objednáte tu.

4. Srdcová čakra ANAHATA

Nájdete ju na hrudníku, v oblasti srdca. Súvisí so sebavedomím, sebaúctou, smútkom, ale aj vzájomnými vzťahmi. Ak má niekto nedostatok v srdcovej čakre, je kritický k okoliu, vystrašený, potrebuje byť stredobodom, neverí si.
Kameň: avanturín, ruženín    
Vôňa: ruža, citrusy, jedľa, materina dúška, muškátový orech, vanilka
Farba: ružová (ženská energia), zelená (mužská energia)
Zmysel: hmat
Nedostatok energie v 4. čakre: Človek bez empatie, je chladný, osamelý a vyplašený. Je závislý na pochvalách druhých ľudí. Tým si dodáva energiu. Je kritický k okoliu. Myslí si, že je najlepší na svete. Takýto človek sa nemá rád, ale navonok má masku vysokého sebavedomia.
Prebytok energie: Pri prebytku srdečnej energie je človek žiarlivý, stratený sám v sebe, majetnícky. Nehľadí na potreby druhých. Vidí len seba.
Ako ju podporiť: dýchaním do hrudníka, cvikmi na otvorenie hrudného koša
Náramok 4. srdcovej čakry objednáte tu.

5. Krčná čakra VISHUDDHI

Nachádza sa v oblasti štítnej žľazy. Súvisí s komunikáciou, slovami, prejavom vlastného Ja. Nedostatok jej energie sa prejavuje strachom vyjadriť svoj názor, a naopak prebytok energie  ukazuje koktanie, alebo prílišná „ukecanosť“.
Kameň: akvamarín, angelit, celestinit, larimar  
Vôňa: bazalka, rozmarín, mäta, eukalyptus
Farba: bledomodrá
Zmysel: sluch
Nedostatok energie v 5. čakre: Človek bojí čokoľvek povedať, má strach prehovoriť na verejnosti. Bojí sa názoru druhých. Málo si verí. Nedovolí si duchovne a duševne vyrásť. Zostáva stále vo svojej istote.
Prebytok energie: Môže sa prejaviť koktaním alebo prílišným rozprávaním. Takýto jedinec nedokáže druhého počúvať.  Prejavom môže byť tiež prehnaná kritickosť ku všetkému a ku všetkým naokolo, ohováranie ostatných.
Ako ju podporiť: záklonové cviky hlavy – pozícia ryba z jogy 
Náramok 5. krčnej čakry objednáte tu.

6. Čakra tretieho oka AGNYA/AJNA

Nachádza sa medzi obočím. Vypovedá o dôvere vo vnútorné vedenie, o intuícii. Nedostatok energie čakry súvisí so zhoršujúcim sa zrakom, s poruchami pamäte. Prebytok spôsobuje nočné mory, silné ego alebo halucinácie.
Kameň: lapis lazuli, sodalit  
Vôňa: škorica, kadidlo, yzop, medovka
Farba: tmavomodrá, fialová
Zmysel: vnútorný zrak
Nedostatok energie v 6. čakre: Pri nedostatku energie má človek zlý zrak, poruchy pamäte a nedokáže plánovať budúcnosť. Nemá predstavivosť a trápia ho časté bolesti hlavy.
Prebytok energie:  Pri prebytku energie mávajú ľudia nočné mory, silné ego. Môže to byt príliš sa kontrolujúci človek s občasnými halucináciami, ktorý nepočúva svoj vnútorný hlas (to znamená, že nedokáže veriť, nechce, či skôr sa bojí veriť vo vyššiu silu/v Boha/vesmír).
Ako ju podporiť: trénovanie intuície – všetky cviky na aktivovanie mozgu
Náramok 6. čakry tretie oko objednáte tu.

7. Korunná čakra SAHASRARA

Nachádza sa na temene hlavy. Je predstaviteľkou napojenia sa na vyššiu energiu, otvorenia sa, pochopenia, viery. Jej nedostatkom je následok nedôvery vo vyššiu moc, apatia, problémy s učením.
Kameň: ametyst, pyrit, krištáľ     
Vôňa: kadidlo, levanduľa, santalové drevo, bazalka, škorica
Farba: fialová, biela, zlatá
Zmysel: všetky zmysly
Nedostatok energie v 7. čakre: Ľahostajnosť, apatia, problémy s učením. Človek nedôveruje vyššej moci, Bohu.
Prebytok energie:  Ľudia odpojení od tela (géniovia). Človek pociťuje zmätenosť, nevie sa zaradiť do spoločnosti. Žije vo svojom svete.
Ako ju podporiť: meditáciou, alebo výstupom na vysokú horu
Náramok 7. korunnej čakry objednáte tu.

Všetko so všetkým súvisí

Ak si to zhrnieme, keď ste zakorenený v pevnom základe v prvej čakre, ste schopný uvoľniť vaše emócie v druhej čakre. Vytvoriť si potrebnú životnú energiu do každodenných dní v tretej čakre. Vtedy viete, že dokážete všetko, čo si zaumienite, pretože vnímate silu vášho sebavedomia vo štvrtej čakre. V piatej čakre duševne rastiete, pretože sa už nebojíte pustiť všetky slová, názory a priania. Tým dokážete byť otvorene napojený na vašu vnútornú navigáciu v šiestej čakre. V sedmičke máte podporu Boha a vyšších energií. Ten vás vedie, a vy mu to dovolíte. Púšťate kontrolu. Harmonizácia čakier podporuje zdravie, zvyšuje energiu a obnovuje stratené sily. 

Veronika Klenová Zíšková