Prinášame vám ukážku z knihy Šťastné vzťahy od Martiny Majzlíkovej, ktorá práve  vychádza v Balans edícii – knihy pre lepší život a TU si ju môžete objednať za skvelú cenu.
+ foto obálky knihy

Všetci by sme však mali nazerať na život ako na veľký dar a zázrak. Túto jedinečnú skúsenosť, ktorú práve máme, by sme nemali zahadzovať, pohŕdať ňou alebo si ju nechať ujsť. Ak ste aj zažili viac zlého ako dobrého, začnite opäť milovať život. Máme pred sebou len niekoľko rokov a tie si zaslúžia celú našu prítomnosť. Nenechajme sa zahltiť okolím, myšlienkami, ilúziami, krivdami. Dovoľme si milovať život napriek tomu, že nie je len v ružových farbách. Ak ho vnímame ako dar a pociťujeme vďačnosť už za bytie samotné, začne doň prúdiť viac šťastia a spokojnosti.

Šťastné vzťahy

 

 

Bezstarostné detské časy
Pamätáte sa, aký bol život farebný a plný chutí, keď ste boli deťmi? Deti sa prirodzene tešia zo života. Objavujú ho, pozorujú, túžia ho spoznávať a učiť sa nové veci. Čokoľvek robia, robia to naplno, nevnímajúc, čo bolo alebo čo bude. Aby sme opäť vedeli začať milovať život, deti nám môžu byť skvelými učiteľmi. Dívajte sa na svet s otvorenými očami a vyberajte si jeho pekné stránky na pozorovanie. Čokoľvek robíte, buďte pritom prítomní. Jedzte tak, aby ste vnímali chuť. Dýchajte tak, aby do vás prúdila nová energia. Prechádzajte sa v prírode a obdivujte jej krásu. Učte sa nové veci a dívajte sa do budúcnosti optimisticky. Tešte sa z chuti zmrzliny a vône vzduchu po daždi. Dívajte sa na východ či západ slnka a pozorujte hviezdy. Opäť tancujte, spievajte, maľujte, čokoľvek, čo vám robí radosť. Cíťte život vo vašom tele každý deň a s radosťou ho vnímajte aj okolo seba.

Nečakajme na nejaké RAZ
Takmer každý z nás má vo svojom okolí ľudí, ktorí stále čakajú na niečo, aby mohli byť šťastní. Nemôžu byť šťastní teraz, lebo majú starosti s malými deťmi, potom s veľkými deťmi, neskôr sa musia starať o rodičov a následne sú chorí. Stále len čakajú, kedy príde ten ich čas, keď bude všetko v poriadku a oni si budú môcť vychutnať život. A s týmto čakaním na šťastie aj umrú, bez toho, aby niekedy svoj život skutočne žili. Iní zase nemajú čas, lebo musia pracovať, aby mali peniaze. Keď už majú peniaze, nemajú čas, aby si ich mohli užiť. Ďalší majú veľa starostí s každodennými povinnosťami, upratovaním, starostlivosťou o domácnosť, so zdokonaľovaním svojho okolia a raz, keď budú mať všetko hotové, oddýchnu si a začnú žiť. Zatiaľ len padajú na nos únavou. A takto pre rôzne dôvody a príčiny ľudia behajú ako škrečok v kruhu, naháňajúci nejaké RAZ. Naháňajú sa za ilúziami dokonalosti a nechávajú svoj život unikať pomedzi prsty. Vzdajte sa čakania a prijmite život s kyslou, slanou či horkou chuťou. Sladká nevyhnutne príde a vy ju práve vďaka iným chutiam precítite naplno.

Otvorme svoje srdce
Vzťah k životu, k sebe a k druhým ľuďom nemožno od seba oddeliť. Nie je možné mať úctu k sebe a nemať úctu k životu, milovať skutočnou láskou druhých a nenávidieť seba či milovať ľudí a nenávidieť život. Je jedno, akého vierovyznania a presvedčenia ste, všetko sa spája v jedno a za všetkým je tá skutočná láska, ktorej sa treba otvoriť. Je to v nás, v každej živej bytosti, len niekedy si zahatáme cestu k tomu pocitu. Vieme sa k nemu navrátiť. Otvorením srdca sa vám bude zdať všetko krajšie, jednoduchšie a prirodzenejšie. Podstatné je chcieť. Všetko, na čo v živote zameriate pozornosť, vám doň začne prúdiť. Prídu potrebné informácie, ľudia, hudba či knihy. Ak bude vaším zámerom opäť milovať život, otvoriť vaše srdce láske, cesta sa pred vami bude odkrývať.
Milujte svoj život už teraz, nech je akýkoľvek. Nečakajte na potom, začnite hneď. Zastavte sa na okamih a precíťte čaro toho, že ste nažive.


Afirmácie pre lásku k životu:

• Som vďačný za život.
• Verím životu a milujem ho.
• Ďakujem za každé nové ráno.
• Ďakujem, že môžem dýchať, cítiť svoje telo a žiť v ňom svoj život.
• Cítim, že svet je bezpečné miesto na život.
• Všetko v mojom živote má svoje miesto.
• Cítim svoju vlastnú silu a zodpovednosť za svoj život.
• Ďakujem každému kroku vo svojom živote, lebo vďaka nim som tu a som tým, kým som.
• Ďakujem poznaniu, ktoré prostredníctvom týchto krokov ku mne prišlo.
• Žijem svoj život vedome a s láskou.